Psychologia sportu – bez tego nie da się wygrać rywalizacji?

Czasy nie są już takie same jak kiedyś, a wraz z nimi inne staje się trenowanie dowolnego sportu. Dzisiaj dowodzi się, że ważne jest nie tylko dbanie o sprawność mięśni, ale także ducha, a co za tym idzie, ogromne uznanie zdobywa psychologia sportu. Czy sportowiec powinien się o jej prawidłowe działanie aż tak bardzo martwić?

Czym zajmuje się psychologia sportu?

Psychologia sportu ma na celu wyjaśnianie oraz śledzenie psychicznych aspektów, jakie biorą na siebie sportowcy w trakcie rywalizacji, ale w praktyce tak naprawdę idzie o coś innego. Psychologia sportu jest odpowiedzialna za to, by dzięki ćwiczeniu psychiki ulepszyć możliwości sportowca i zmienić na lepsze funkcjonowanie osoby trenującego jakąś dyscyplinę. W świecie sportu praktykuje się jej zastosowanie nie tylko wtedy, gdy musimy przepracować przegraną. Pracując ze sportowcem, trzeba zaplanować to wcześniej, nim przyjdą niepowodzenia, by go na to nastawić.

Jakie rezultaty niesie za sobą praca psychologa sportowego?

Zaniedbywanie siły psychicznej u zawodnika może być bardzo niebezpieczne. Defensywna mentalność najpewniej zniweczy w nim zdolność do zwyciężania. Zatem profesjonalny atleta równie porządnie jak do treningu fizycznego powinien przykładać się do poprawy sfery psychicznej. Dzięki temu sportowiec zaczyna wierzyć w siebie i stara przekonać siebie, że zwycięstwo jest w jego zasięgu. Ponadto dobra konstrukcja mentalna pomoże sportowcowi wrócić na właściwe tory po porażce czy sprawi, że nie załamie się, gdy pojawi się uraz, tylko będzie walczył dalej, by wrócić do uprawianej przez siebie dyscypliny. Psychologia sportu jest nieocenioną pomocą w układaniu hierarchii celów.

Czy wiara w siebie zastępuje trening?

Czy mają rację ci, którzy twierdzą, że zawodnik da radę wyprzedzić przeciwników tylko dzięki żelaznej woli osiągnięcia sukcesu? Psychologia sportu wcale tak nie utrzymuje. Psycholodzy sportowi mogą przyjść z pomocą odpowiednim nastawieniu do konkursów i przepracować możliwą porażkę, ale absolutnie nie poprawią osiągów sportowca, jeśli ten zaniedba treningi. Najistotniejsze będzie tu znalezienie harmonii między treningiem ciała a kształtowaniem mentalności.