Dom

Postaw na całoroczny ogród zimowy

Wiele osób marzy, by zimowy czas spędzać na łonie przyrody, lecz bez rezygnacji przyjemnego rozleniwienia, jakie towarzyszy przebywaniu w czterech ścianach. Najlepiej byłoby zestawić to z powiększeniem powierzchni użytkowej swojego domu. Znakomitym rozwiązaniem okazuje się postawienie przydomowej oranżerii – nazywanej też ogrodem zimowym.

Ogród zimowy – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy działać, należy określić: czego oczekujemy od oranżerii? Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodu zimowego: ciepły oraz zimny. Od tego zależeć będzie rachunek inwestycji, a także konstrukcja. Dalszym punktem programu po podjęciu decyzji funkcji, jaką ma odgrywać zielone centrum naszego domu, pozostaje oznaczenie jego usytuowania. Prawdopodobnie obie przesłanki wykażą dalsze działania, jednak optymalne okaże się zorganizowanie zamkniętego metrażu z zielenią w pobliżu centralnego pomieszczenia położonego z perspektywą na ogród.

Najlepsza lokalizacja na ogród w pomieszczeniu na zimę

Najbardziej zależy to od kierunków NEWS – np. ogród południowy uzyska silne nasłonecznienie bez względu na porę roku, nie wyłączając zimy. Da się w nim nawet zasadzić gatunki egzotyczne. Jednak pamiętaj, że taki wybór skutkuje koniecznością zamontowania sprawnej wentylacji i filtrów na szybach. Podobnie będzie z przeszklonym ogrodem wschodnim, mimo że na 100 proc. będą teraz słabiej niż na południowym odpowiedniku działać promienie słońca. Ogród zimowy od strony zachodniej będzie najbardziej pod wpływem słońca po południu, zaś od północy legitymuje się wielkim stopniem zacienienia. Skutkiem niedostatecznej ekspozycji na słońce będzie skorzystanie ze sztucznego doświetlenia dla upraw pod dachem.

Pamiętaj o tych kwestiach, gdy chcesz mieć piękny ogród zimowy

Po wzniesieniu ogrodu zimowego należy urządzić go zgodnie z założoną na początku rolą. Na podłogę nadadzą się trwałe płytki ceramiczne. Porządne wyposażenie technorattanowe będzie znakomitą receptą na przetrwanie inwazję promieniowania uv. Wśród niezbędnych akcesoriów powinno znaleźć się źródło na gaz w postaci lamp i przytulne koce. Jedynie Twój gust zdecyduje, jak wykorzystasz swoje nowe, zapierające dech w piersiach pomieszczenie. Znakomicie brzmi pomysł przekształcenia ogrodu na jadalnię. Duży, naturalny komplety typu stół + krzesła umożliwią wspólne biesiadowanie w wypróbowanym gronie. Po zmierzchu warto przygotować oświetlenie dostosowane do całości projektu.