Dom

To wyposażenie powinno znaleźć się w łazience dla osób z ograniczeniem ruchowym

Z trudem można wyobrazić sobie łazienkę dla niepełnosprawnych lokatorów bez dodatkowych udogodnień. Spośród nich najczęściej stosuje się odpowiednio szerokie drzwi, większą powierzchnię do wykręcania wózkiem, specjalne dostosowaną część z WC i umywalkę zamontowaną na odpowiedniej wysokości. Do tego należy dodać umieszczenie uchwytów oraz pozostałych produktów umożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne przebywanie w łazience.

Jakie jest najczęstsze wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Oto elementarne rodzaje podziału akcesoriów do łazienki dla niepełnosprawnych:
• Według konstrukcji – poręcze dla niepełnosprawnych kątowe, łukowe i proste, do tego krzesła prysznicowe, podobne rozwiązania i taborety łazienkowe
• Rozmiar rury – między 200 a 350 mm.
• Materiał – stal nierdzewna, węglowa lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolorystyka i stylistyka – stal szlachetna błyszcząca lub matowa, malowana na biało lub w mniejszym stopniu na inne odcienie

Wiele opcji – poręcze dla niepełnosprawnych

Poręcze dla niepełnosprawnych dzielą się na następujące rodzaje:

Uchwyty proste

Najczęściej wykorzystywane, oszczędne poręcze proste są najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. Nie sprawiają żadnych problemów podczas prac instalacyjnych (dlatego są niezwykle popularnym pomysłem). Cała łazienka nadaje się do ich montażu – mogą znaleźć się przy umywalce, wannie, kabinie prysznicowej czy obok toalety. Najczęściej proste poręcze dla niepełnosprawnych występują w długości między 30 i 80 cm, a mamy jeszcze wersję stusześćdziesięciocentymetrowa z opcjonalną podporą. Instaluje się je tak w pionie, jak i poziomo.

Uchwyty łukowe

Cechują się zaokrąglonym kątem gięcia. Używa się ich na ścianach i podłogach. W obu przypadkach stosuje się poręcze stałe i uchylne. Dobrze sprawdzają się w przypadku konieczności wykonywania manewrów wózkiem. Stąd montowanie uchylnych poręczy przy ubikacji. W przypadku gdy gdzieś zlokalizujemy słabszą konstrukcję ściany, należy zamontować tam poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Usytuowanie przy WC stwarza możliwość podniesienia uchwytu, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje większe pole manewru.

Uchwyty umywalkowe

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi instaluje się je zgodnie z nazwą przy punktach z wodą bieżącą. Powinno się montować je z obu stron, ale do każdej z nich jest przeznaczona inna konstrukcja – przed montażem przeczytaj instrukcję.

Poręcze kątowe

Wyróżniają się gięciem profilu w różne strony, przeważnie pod kątem 90 stopni. Montuje się je w rozmaitej lokalizacji, zależnie od wymagań. W przypadku poręczy ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc pojawiają się wersje lewa prawa. Jest jeszcze poręcz kątowa prysznicowa, która ma tylko jedną wersję.