Dom

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – czego trzeba, by uzyskać najodpowiedniejszy efekt ?

Niedołężni, jacy pragną właściwie egzystować, powinny zyskać dom zaadaptowany do ich ograniczeń fizycznych. Z racji ograniczeń motorycznych skazuje się je na namolne walki z nieprzystosowaną strefą życiową, jednakże jest opcja przyczynić się do tegoż, że ów trud nie będzie im uciskał w własnych czterech kątach. Co wykonać, żeby usprawnić lokal dla tych jednostek również jak musi wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych?

Wnętrza dla inwalidów – jak je zaadaptować

Najczęściej domy nie są dobrane dla oczekiwań potrzeb upośledzonych. Identycznie jest przy wyborze starszych mieszkań na tradycyjnych osiedlach, kupowanych na rynku wtórnym, jak i deweloperskich budynków mieszkalnych. Inwestorzy zwykle poświęcają uwagę tylko temu, co wymuszają przepisy. Współczesne budownictwo jest tematem, który wydaje się niespiesznie podążać zaduchem czasów. Wszakże dobry projekt i realizacja, biorące pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową, to istotna sprawa. Projektanci muszą zmierzyć się z sporym wyzwaniem, ponieważ zwykle niezbędne staje się zlikwidowanie części ścian działowych oraz wybudowanie nowych w ten sposób, aby osiągnąć większą powierzchnię. Ważne jest wyrównanie linii podłóg w celu zniwelowania różnicy wysokości między pomieszczeniami. Najczęściej trzeba wszelkie prace wykonać tuż po otrzymaniu kluczy, oczywiście zlecając je fachowcowi. Mimo to zanim pojawi się zamówienie dostosowania pomieszczenia dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, powinno się samemu teoretycznie przygotować się do rozwiązania problemu by uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Projekt mieszkania dla niepełnosprawnych – istotne cele do spełnienia

Oto kilka koniecznych zmian, jakie musimy wykonać dla utrzymania względnej swobody przemieszczania się osoby na wózku po mieszkaniu. Przede wszystkim należy zrealizować podstawowe założenia. Są one ogólne, a nie dostosowaniem do jednostkowych przypadków. Bardzo istotną sprawą są sugestie dotyczące poruszania się. Są to:

  • rozstaw otworów drzwiowych – co najmniej 90 cm,
  • przestrzeń do zawracania wózkiem – powinien stanowić promień skrętu o średnicy co najmniej 130 cm, najlepiej jednak 150 cm,
  • uniesienia progów nie mogą być większe niż 2 cm (idealne powinny wynosić 0 cm ).

Sfera manewrowania wózkiem zawsze będzie zależeć od wymiarów pojazdu. Jego typowe rozmiary to 56,5-69 cm w poprzek i 112 cm wzdłuż. Mamy jednak na rynku również nietypowe egzemplarze.