W jaki sposób bez problemu dokonać rozliczenia z zagranicy?
Jeżeli wróciłeś do Polski po pracy poza jej granicami, to na pewno zastanawiasz się, jaką metodą dokonać rozliczenia z zagranicy. W rzeczywistości niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak się za to zabrać. Co musimy wiedzieć, żeby się za to zabrać?
Rozliczenie podatku z zagranicy dotyczą naprawdę znacznej części z nas – a bierze się to z faktu, że coraz łatwiej opuścić kraj w pogoni za lepszymi zarobkami – zwłaszcza w obrębie Europy. Także kiedy zamierzamy powrócić po czasie do Polski, taki wyjazd może nam się opłacać. Jednak nie zawsze rozumiemy, jak wygląda to wszystko od strony prawnej. Rzeczą, od której zawsze zależy rozliczenie się z zagranicznych dochodów, jest miejsce naszej pracy. Decyduje o tym typ zawiązanej między danymi państwami umowy. Druga kwestia to nasza rezydencja podatkowa – jeśli posiadamy polską, to wszystko załatwimy właśnie tutaj. Spełniamy ten warunek, w przypadku gdy jesteśmy w Polsce nie mniej niż 183 dni w danym roku.
Konkretny sposób, w jaki musimy w pewnym momencie dokonać rozliczenie podatku z zagranicy zależeć będzie od nadmienionej wcześniej zgody między zaangażowanymi państwami – ale co to oznacza w praktyce? Wyróżniamy umowę z odliczeniem proporcjonalnym i umowę z wyłączeniem z progresją. W przypadku pierwszej musimy rozliczyć się w naszym kraju niezależnie, czy w danym roku uzyskiwaliśmy jakiejkolwiek wysokości dochody w Polsce. Wpływ z zagranicy jest opodatkowany w naszym kraju, jednakże od polskiego podatku zostaje odliczony podatek spłacony wcześniej w kraju docelowym (miejscu pracy). Natomiast druga możliwość będzie dla nas oznaczała, że jeśli zarabialiśmy jedynie za granicą, to wcale nie musimy wypełniać PIT-u.