Czujnik zalania – niezastąpiony wykrywacz awarii

Przed opuszczeniem domu, uruchamiamy pralkę lub zmywarkę, by po przyjściu rozwiesić pranie i wyjąć umyte naczynia. Bywa, że sprzęty zepsują się nagle, czy dotknie nas przypadek nawet drobnego przecieku instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tej sytuacji niezastąpioną opcją będzie czujnik zalania.

W czym nam pomoże czujnik zalania?

Czujnik zalania jest kompaktowym urządzeniem wykrywającym rozszczelnienia instalacji i przecieki. Sprawi, że każdy ślad awarii w domu zostanie wykryty i nie zamieni się w prawdziwą klęskę. Nawet położenie nowej instalacji z rur, właśnie zakończony remont i sprzęty najlepszej jakości – to wszystko nie daje pewności, że nie przyjdzie nam zmagać się z wodą na naszej podłodze. Nawet drobny przeciek może sporo nabroić.

Nieoceniona pomoc, jaką daje czujnik zalania powinna stać się normą wnętrzu z instalacją wodną. Nie jest to rozwiązanie skonstruowane jedynie do nowoczesnych brył architektonicznych czy zautomatyzowanych systemów. Im starsza i mniej sprawna infrastruktura lub urządzenia, które mają za sobą kilka lat użytkowania, tym ryzyko powstania wycieków znacząco się zwiększa. Trzeba je likwidować, ponieważ prędzej czy później pojawi się grzyb wychodzący na murach, który zagraża zdrowiu i sprawia, że w pomieszczeniach pojawia się nieprzyjemnych zapach. Dołóżmy wizję kosztownych napraw, gdy dojdzie do zalania mieszkania nie tylko swojego, ale sąsiada. Poważne i ich nieprzewidziane skutki potrafią wyrządzić prawdziwe szkody – wielu przedmiotów po kontakcie z wodą nie można przywrócić już do sprawności.

Co powinien potrafić czujnik zalania?

Dobry czujnik zalania powinien posiadać parę cech, które musimy dobrać do rodzaju lokalu i swoich preferencji. Wymieńmy tu typ wyposażenie w źródło prądu – baterię lub przewód 230 V. W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na przedział temperatur, który powinien zostać dostosowany do warunków otoczenia. Wykrywacze mają różnie rozwiązane użycia czujek, zatem koniecznie powinno się określić odległość sondy od aparatu oraz opcję zamontowania kolejnych.

Dostępność wielu modeli czujników zalania może stwarzać wątpliwości podczas podejmowania decyzji. Jeśli pomimo określenia wspomnianych parametrów, klient i tak nie wie, na co się zdecydować, może skorzystać wyszukiwarki internetowej, by porównać różnorodne produkty.